İdrar Sondası

İdrar Sondası

İdrar sondası, idrar kesesinde olan idrarın dışarı çıkması amacıyla idrar yapılan delikten takılarak idrar kesesine kadar ilerletilen, steril lastik bir tüptür. İdrar borudan çıktıktan sonra, idrar torbası adı verilen özel bir torbada biriktirilir. İdrar sondasının temel amacı idrar kesesinde biriken idrarın dışarı alınmasıdır. İdrar sondası uygulanması genellikle oldukça kolay ve hafif ağrılı bir girişimdir. Genel anestezi gereksinimi yoktur ve hastanın konforu açısından lokal bir anestezik kullanılmaktadır.

İdrar Sondası Neden Takılır?

 • 1– İdrar kanalında olan bir darlığa bağlı olarak idrar yapamayan veya çok az miktarda yapan kişilerde takılabilir. Örnek olarak prostat hastalıklarında idrar torbası takılabilir.
 • 2– İleri derecede hasta veya yaralı kişilerde idrar çıkışını takip etmek için takılabilir.
 • 3– Tanısal amaçla idrar örneği toplamak içinde takılabilir.
 • 4– Sinir hasarlarına bağlı olarak idrar kesesinin fonksiyon bozukluğunda takılabilir. Örneğin omurilik yaralanmalarında kullanılabilir.
 • 5– Bazı görüntüleme yöntemlerinde idrar torbası takılabilir.
 • 6– Cerrahiden sonra hastanın tuvalet ihtiyacı için yataktan kalkmaması gereken durumlarda idrar torbası takılabilir. Ayrıca ameliyat esnasında hastanın sıvı dengesinin kontrolünde idrar çıkış miktarı önemli bir parametredir.

İdrar Sondası Nasıl Takılır?

Basit ve az ağrılı bir uygulamadır. Tüm sondalama işlemi yaklaşık 2-10 dakika sürmektedir. Foley sonda takılması enfeksiyon riskinin azaltılması için genital alanın antiseptikli solüsyonla silinmesi ile başlar. Ardından idrar kanalının içini lokal anestezik içeren özel bir kayganlaştırıcı jel ile doldurur. İdrar kanalının uyuşması için bir süre beklenilmesi hasta için rahatlatıcıdır. İdrar sondası takılma işlemine geçilir. Steril idrar sondası idrar deliğinden ilerletilir. Sondanın idrar kesesine ulaştığından emin olunduktan sonra sondayı yerinde tutan balon steril su ile şişirilir. Bir miktar idrarın idrar sondasına gelmeye başladığı gözlenir. Son olarak idrarın birikeceği özel torba sondanın ucuna takılır. İdrar torbası hastanede yatan hastalarda yatak kenarına sabitlenirken, ayaktan hastalarda hastanın hareketini engellemeyecek şekilde bacağa bağlanabilir.

Sonda takılmasını takiben idrar kanalınızda tahrişe bağlı olarak hafif bir yanma olabilir. Bunun yanında idrar kesesinin içinde şişirilen balona bağlı olarak bazı hastalarda sürekli idrar var hissi vardır. Bu duruma alışmaları gerekir.

Sonda Takılmasını takiben aşağıdaki durumlardan birini yaşarsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz

 • 1– İdrar renginiz sonda takılmasını takiben kırmızı renkte ve zamanla açılmıyorsa doktorunuza başvurunuz.
 • 2– İdrar kanalınızın ağzından, sondanın yanından kötü kokulu akıntı varsa doktorunuza başvurunuz.
 • 3– Ateş ve alt karın ağrısı gelişirse doktorunuza başvurunuz.
 • 4– Kusma, bulantı, titreme gibi genel durumun kötüleştiği durumlarda doktorunuza başvurunuz.
 • 5– Sondanın yanından idrar kaçırıyorsanız doktorunuza başvurunuz.
 • 6– Şiddetli idrar hissiniz olmasına rağmen idrar torbanıza bir süredir idrar gelmiyorsa doktorunuza başvurunuz.