Evde Kan Alma

Evde Kan Alma

Evde bakım ve sağlık hizmetlerinin laboratuvar hizmetleri içerisinde yer alan, bireyin bir hastane veya laboratuvara gitmesine gerek kalmadan kan alım işlemlerinin bulunduğu yerde (ev, işyeri vb) uzman hemşireler tarafından gerçekleştirilmesi, alınan kanların uygun koşullarda laboratuvara teslim edilmesi ve çıkan sonuçların hasta / hasta yakınları/ hastanın hekimi ile paylaşılması işlemidir. Laboratuvar ortamında çalışılması gereken tüm tahliller için evde kan alma işlemi gerçekleştirilebilir.

Evde Kan Alma Hizmeti Neden Önemlidir?

Pek çok hastalığın belirtisi, seyri ve tedavisi kan sonuçları doğrultusunda belirlenebilmektedir. Vücuttaki eksiklikler tahliller aracılığı ile farkına varılarak gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Evde Kan Alma Güvenli Midir?

Evde kan alma hizmeti, yasal olarak bu hizmeti vermeye tek yetkili onaylı evde bakım ve sağlık hizmetleri tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığınca ruhsatlı olan bu kurumlar laboratuvar işleyiş prosedürüne göre hareket etmek, alınan numuneleri uygun koşullarda saklamak ve ulaştırmak ve en doğru sonuçları iletmekle sorumludur. Evde kan alma işlemi gerçekleştikten sonra max. 2 saat içerisinde (pro BNP, kan gazı gibi acil ulaştırılması gereken tahliller hariç) kan numuneleri laboratuvara teslim edilmektedir.